Powiatowe obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja

Z okazji Święta Narodowego 3 Maja – w 231. rocznicę uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli, mieszkańcy powiatu olkuskiego wzięli udział w uroczystości patriotycznej zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu - Powiat Olkuski.

Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk podczas przemówienia mówił:

Niosła nadzieję na przemiany, a przede wszystkim była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej. Taka była Konstytucja 3 Maja. Stała się symbolem naszej niepodległości oraz ważnym elementem pamięci zbiorowej. Konstytucja 3 Maja przypominała jak wielką wartością dla wszystkich pokoleń Polaków była i jest wolna i niepodległa Ojczyzna.

Nigdy wcześniej mówienie o wolności w tym miejscu, z tego miejsca nie miało tak symbolicznego znaczenia. Kiedy myślę o wolności widzę bezkres i bezsens wojny. Kiedy myślę o wolności - w tym miejscu - widzę „powiatowe miasteczko” dla uciekających przed konfliktem zbrojnym uchodźców. Widzę szeroki tor a na nim setki rodzin. Widzę „sektor dla matek z dziećmi”, a w nim dziesiątki dzieci w tym kilkudniowego noworodka, dla którego życie które dopiero się zaczęło już całkowicie się zmieniło. Widzę strach, rozpacz, ból, dramat, ale i nadzieję w oczach.

Kiedy myślę o wolności widzę Was. Widzę nas. Niezależnie od pory dnia, nocy, niezależnie od wieku, statusu, przekonań, poglądów nieśliście pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. To co zrobiliście dla dobra wspólnego jest niezwykłe i bezprecedensowe. To akt najwyższej solidarności i manifest niezgody na krzywdę i cierpienie ludzi.

To uświadamia bardzo ważną rzecz, która dziś powinna stać się naszym przesłaniem.

WOLNOŚĆ jest nam nie tylko dana, ale i zadana.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystości

Fotografował dla nas Adam Mitka📸


 

 

 

 


Drukuj