Powiatowy Konkurs Fotograficzny "Sztuka selfie, czyli jak zostać dziełem sztuki"

Jak zostać dziełem sztuki? Wiedzą to laureaci Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Sztuka selfie, czyli jak zostać dziełem sztuki” zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu skierowanego do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu olkuskiego.

Zadaniem uczestników było wcielenie się w wybraną przez siebie postać z dzieła malarskiego i stworzenie fotograficznej reprodukcji.

W konkursie wzięło udział aż 50 fotoreprodukcji

Jury w składzie Karolina Chmielewska (fotograf) i Michał Kwarciak (artysta plastyk) stanęło przed ogromnym wyzwaniem. Zaskakiwało wszystko! Począwszy od wyboru dzieła, charakteryzacji, scenografii, ale co zwracało największą uwagę - mowa ciała - przenikliwe spojrzenia oraz imponująca pewność siebie modeli

Oto wyniki:

Kategoria I najmłodsza:

I miejsce: Lena Pasich z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Mistrzowie Zabawy” w Wolbromiu za wcielenie się w postać z obrazu „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera (Opiekun: Anna Rams)

II miejsce: Oliwer Kędryna z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Mistrzowie Zabawy” w Wolbromiu za wcielenie się w postać z obrazu „Portret Tadeusza Kościuszko” Karla Gottlieba Schweikarta (Opiekun: Ewa Serwatka)

III miejsce: Dawid Rolka z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Mistrzowie Zabawy” w Wolbromiu za wcielenie się w postać z obrazu „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera (Opiekun: Edyta Konieczna)

Wyróżnienie: Dominik Gaj z Przedszkola Terapeutycznego „Smykałka” w Bukownie za wcielenie się w postać z obrazu „Portret chłopca czytającego książkę” Zygmunta Landaua (Opiekun: Justyna Piątek - Nowakowska)

Kategoria II – uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce: Natalia Barczyk z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu za wcielenie się w postać z obrazu „Dziewczyna w kapeluszu” (Opiekun: Iwona Barczyk)

II miejsce: Patryk Kiełtyka z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu za wcielenie się w postać z obrazu „Mężczyzna w czerwonym turbanie” Jana van Eycka (Opiekunowie: Kamila Nocoń oraz Anna Domagała - Czarnota)

III miejsce: Justyna Ciapa z OREW Wolbrom za wcielenie się w postać z obrazu „Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera (Opiekun: Przemysław Szarek)

Wyróżnienie: Jakub Trepka z OREW Wolbrom za wcielenie się w postać z obrazu „Chef Offer 2” Afarina Sajedi (Opiekun: Joanna Gorgoń)

Kategoria III – grupa ponadpodstawowa:

I miejsce: Anna Baron z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu za wcielenie się w 12 postaci z obrazów: „Kusicielka” Karola Bąka, „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Dziewczyna czytająca książkę” Jean Honore Fragonard, "Dama z jednorożcem” Rafaela Santi, "Domniemany portret pani Renouard de Bussiere” Hermana Winterhaltera, "Praczka” Jean Baptist Greuze, "Portret kobiety” Ramzi Taskirana, „Dama z kamelią” Marie Duplessis, „Portret kobiety” Ginette Beaulieu, "Zaufanie” Aykut Aydaqdu, „Frida Kahlo, „Portret kobiety” Gianni Strino (Opiekun: Ewa Baron)

II miejsce EX AEQUO: Teresa Pasich ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolbromiu za wcielenie się w postać z obrazu „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego (Opiekun: Magdalena Barczyk) i Krystyna Pasich ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolbromiu za wcielenie się w postać z obrazu „Autoportret” Fridy Kahlo (Opiekun: Magdalena Barczyk)

III miejsce EX AEQUO: Agnieszka Kućmierz z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu za wcielenie się w postać z obrazu „Gabrielle z różą” Auguste Renoir (Opiekun: Sylwia Grossmann) i Monika Kołakowska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu za wcielenie się w postać z obrazu „Autoportret” Jean Chardina (Opiekun: Michał Kwarciak)

Wyróżnienie: Jakub Poczęsny z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu za wcielenie się w postać z obrazu „Adwokat” Paula Cezanne (Opiekun: Sylwia Grossmann)

Wyróżnienie: Wiktoria Truchlewska z Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu za wcielenie się w postać z obrazu „Berta Morisot w czarnym kapeluszu i z bukietem fiołków ” Edouarda Maneta (Opiekun: Sylwia Grossmann)

Podczas dzisiejszego spotkania w Starostwie Powiatowym starosta Bogumił Sobczyk mówił:
W spojrzeniach jest więcej niż w słowach. I tak jest – patrząc na prace uczestników I Powiatowego konkursu Fotograficznego „Sztuka selfie, czyli jak zostać dziełem sztuki” organizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu. Kreatywne, zachwycające i fascynujące – tak można określić dzieła artystów. Jestem szczerze poruszony talentem, który zaprezentowali uczestniczy konkursu. W Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną młodzi i dorośli artyści pokazują, że ograniczenia są tylko w naszej wyobraźni. Ich praca i pomysłowość zasługuje nie tylko na docenienie ale i propagowanie ich twórczości.

 


Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii wszystkich fotograficznych reprodukcji znanych dzieł, które wzięły udział w 1 edycji Powiatowego Konkursu "Sztuka selfie, czyli jak zostać dziełem sztuki".

Nie ukrywamy, że prace konkursowe wielokrotnie odebrały nam mowę. Sami zobaczcie. Na pewno się zachwycicie.

Organizatorem konkursu, skierowanego do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu olkuskiego, był Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu.

 


 


Drukuj