Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku podczas imprezy plenerowej „Cały Olkusz czyta dzieciom”. Na olkuskiej scenie stoją z mikrofonem dwie kobiety ubrane w dżinsowe kurtki i kolorowe spódnice( Siostry Wajs)z zespołem. Obok sceny stoi zielony namiot, a pod sceną trzy rolapy( Miasta Olkusz, Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu, Helen Doron Olkusz). Przed sceną stoi lub siedzi kilkadzieciąt dzieci z opiekunami. Część z nich tańczy. W lewym górnym rogu zdjęcia znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu

Podsumowanie projektu: „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”

W 2022 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu realizowała zadanie „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki.

Projekt składał się z nowatorskich imprez edukacyjnych  przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które miały zachęcać do sięgania po wartościową literaturę, wzbogacającą wyobraźnię i inspirującą do czytelniczych poszukiwań. Poprzez aktywne formy i różnorodną tematykę działań, odbiorcy projektu (zwłaszcza osoby niepełnosprawne i zagrożone wykluczeniem społecznym) mogli zagłębić się w świat interesującej literatury.

W ramach projektu zorganizowane zostały spotkania autorskie dla dzieci z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem oraz Joanną M. Chmielewską, dla młodzieży z Joanną Olech, a dla dorosłych z Krystyną Mirek. Spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy.

W ramach LETNIEJ BIBLIOTEKI dzieci i młodzież uczestniczyli w warsztatach pod hasłem WAKACYJNY KUFEREK INSPIRACJI. Plastyczne warsztaty z recyklingu, robienia biżuterii, masy plastyczne i slime, sensoryczne, cyrkowe, zabawy światłem, szaleni naukowcy, bubble show – to tylko niektóre z nich.

27 maja br.  na olkuskim Rynku odbyła się impreza pod hasłem "Cały Olkusz czyta dzieciom". Dla milusińskich przygotowanych zostało wiele atrakcji inspirowanych literaturą dziecięcą. Oprócz bajkowego koncertu  w wykonaniu zespołu SIOSTRY WAJS & STONOGA na dzieci czekały też atrakcje w namiotach: Bajkowy Konkurs Czytelniczy, pokaz zajęć z robotyki oraz niespodzianki z Centrum Helen Doron Olkusz i Matematyka MathRiders Olkusz. Nagrody w bajkowym konkursie ufundowali: Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Olkuski. Odbyła się też parada bajkowych postaci.

26 sierpnia br. z kolei na olkuskim Rynku odbył się wyjątkowy koncert poezji śpiewanej w wykonaniu duetu Bolan/Dowgiałło. Dzięki prowadzącej - Annie Franik i muzykom, w tym niewidomemu Grzegorzowi Dowgiałło, uczestnicy koncertu  wzięli udział w niepowtarzalnym wydarzeniu artystycznym i prawdziwej uczcie duchowej, okraszonej autorskimi energetycznymi kompozycjami oraz klasykami muzyki tanecznej. Wszystkie imprezy miały na celu promocję olkuskiej Biblioteki i podkreślenie jej roli w organizowaniu życia kulturalnego w regionie.

Celem projektu było też ukazanie Biblioteki jako miejsca otwartego, przyjaznego i stosującego innowacyjne rozwiązania, a zawód bibliotekarza jako prestiżowy i potrzebny. Dzięki starannie dobranej, różnorodnej  ofercie, wpłynęliśmy bezpośrednio na rozwój emocjonalny i intelektualny osób uczestniczących w projekcie. Zadbaliśmy, aby w projektowych wydarzeniach wzięły udział osoby mające utrudniony kontakt z książką oraz osoby z niepełnosprawnościami. Włączając do grona odbiorców osoby zagrożone wykluczeniem zadbaliśmy o ich aktywizację, a dzięki wspólnym działaniom uczyliśmy też uczestników projektu tolerancji, wzajemnej akceptacji i zrozumienia.

Edukacja przez zabawę, przedstawienie zaskakujących i interesujących, interdyscyplinarnych sposobów poznawania literatury współczesnej oraz atrakcyjne, innowacyjne spotkania zainspirowały dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego odkrywania literatury, a także przyciągnęły nieprzekonanych do biblioteki jako miejsca animującego kulturę, otwartego, przyjaznego i nowoczesnego.

Ogółem w projekcie wzięło udział 1148 osób.

Logotypy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Gazeta Olkuska, Przegląd Olkuski


Drukuj