W 2022 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu realizowała zadanie „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą” dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki.
Projekt składał się z nowatorskich imprez edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które miały zachęcać do sięgania po wartościową literaturę, wzbogacającą wyobraźnię i inspirującą do czytelniczych poszukiwań. Poprzez aktywne formy i różnorodną tematykę działań, odbiorcy projektu (zwłaszcza osoby niepełnosprawne i zagrożone wykluczeniem społecznym) mogli zagłębić się w świat interesującej literatury.
W ramach projektu zorganizowane zostały spotkania autorskie dla dzieci z Ewą Stadtmüller i Łukaszem Zabdyrem oraz Joanną M. Chmielewską, dla młodzieży z Joanną Olech, a dla dorosłych z Krystyną Mirek. Spotkanie było tłumaczone na Polski Język Migowy.
W ramach LETNIEJ BIBLIOTEKI dzieci i młodzież uczestniczyli w warsztatach pod hasłem WAKACYJNY KUFEREK INSPIRACJI. Plastyczne warsztaty z recyklingu, robienia biżuterii, masy plastyczne i slime, sensoryczne, cyrkowe, zabawy światłem, szaleni naukowcy, bubble show – to tylko niektóre z nich.
27 maja br. na olkuskim Rynku odbyła się impreza pod hasłem "Cały Olkusz czyta dzieciom". Dla milusińskich przygotowanych zostało wiele atrakcji inspirowanych literaturą dziecięcą. Oprócz bajkowego koncertu w wykonaniu zespołu SIOSTRY WAJS & STONOGA na dzieci czekały też atrakcje w namiotach: Bajkowy Konkurs Czytelniczy, pokaz zajęć z robotyki oraz niespodzianki z Centrum Helen Doron Olkusz i Matematyka MathRiders Olkusz. Nagrody w bajkowym konkursie ufundowali: Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Starosta Olkuski. Odbyła się też parada bajkowych postaci.
26 sierpnia br. z kolei na olkuskim Rynku odbył się wyjątkowy koncert poezji śpiewanej w wykonaniu duetu Bolan/Dowgiałło. Dzięki prowadzącej - Annie Franik i muzykom, w tym niewidomemu Grzegorzowi Dowgiałło, uczestnicy koncertu wzięli udział w niepowtarzalnym wydarzeniu artystycznym i prawdziwej uczcie duchowej, okraszonej autorskimi energetycznymi kompozycjami oraz klasykami muzyki tanecznej. Wszystkie imprezy miały na celu promocję olkuskiej Biblioteki i podkreślenie jej roli w organizowaniu życia kulturalnego w regionie.
Celem projektu było też ukazanie Biblioteki jako miejsca otwartego, przyjaznego i stosującego innowacyjne rozwiązania, a zawód bibliotekarza jako prestiżowy i potrzebny. Dzięki starannie dobranej, różnorodnej ofercie, wpłynęliśmy bezpośrednio na rozwój emocjonalny i intelektualny osób uczestniczących w projekcie. Zadbaliśmy, aby w projektowych wydarzeniach wzięły udział osoby mające utrudniony kontakt z książką oraz osoby z niepełnosprawnościami. Włączając do grona odbiorców osoby zagrożone wykluczeniem zadbaliśmy o ich aktywizację, a dzięki wspólnym działaniom uczyliśmy też uczestników projektu tolerancji, wzajemnej akceptacji i zrozumienia.
Edukacja przez zabawę, przedstawienie zaskakujących i interesujących, interdyscyplinarnych sposobów poznawania literatury współczesnej oraz atrakcyjne, innowacyjne spotkania zainspirowały dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnego odkrywania literatury, a także przyciągnęły nieprzekonanych do biblioteki jako miejsca animującego kulturę, otwartego, przyjaznego i nowoczesnego.
Ogółem w projekcie wzięło udział 1148 osób.