Narodowe Czytanie na olkuskim Rynku

W sobotnie przedpołudnie 3 września 2022 r. olkuski Rynek wypełnił się miłośnikami polskiej literatury klasycznej.

Okazją do spotkania była jedenasta edycja Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji organizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Organizatorem przedsięwzięcia była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu.
Uczestników wydarzenia powitał Pan Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W liście Prezydenta RP czytamy: Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu.

Zaproszenie do udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu przyjęły osobistości olkuskiego życia publicznego. Utwory Mickiewicza interpretowali w kolejności:
• Bogumił Sobczyk - Starosta Olkuski
• Marcin Wiercioch - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
• Grażyna Kaziród - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu
• Mirosław Jurczyk - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu
• Marida Zoń – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu
• Irena Majda - Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu
• Agnieszka Grzebinoga - Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali od olkuskiej Biblioteki pamiątkowe kartki z okolicznościową pieczęcią akcji, przesłaną z Kancelarii Prezydenta RP. Każdy czytelnik mógł również otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionym przez siebie egzemplarzu książki „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Tegoroczne Narodowe Czytanie rozpoczęło wydarzenie „Pożegnania Lata z Foodtruckami”, zorganizowane przez Pana Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Bardzo dziękujemy za wsparcie Narodowego Czytania Panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi oraz Urzędowi Miasta i Gminy Olkusz. Równie serdecznie dziękujemy wszystkim biorącym udział w tegorocznym wydarzeniu. Czytającym za wyjątkową interpretację utworów narodowego Wieszcza, a uczestnikom: młodzieży, nauczycielom oraz naszym Czytelnikom – za wyjątkową postawę oraz wsparcie naszej akcji.


 

Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku, na scenie  olkuskiego Rynku stoi elegancko ubrany starszy mężczyzna , trzyma w dłoni mikrofon, za nim stoi elegancko ubrana kobieta trzymająca w dłoniach czarną podkładkę, w tle rolapy : Narodowe Czytanie i Powiatowa i Miejska biblioteka Publiczna w Olkuszu. Na scenie stoi też stolik na nim bukiet róż w wazonie oraz  dwa krzesła. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku, na scenie  olkuskiego Rynku siedzi przy stoliku dwóch elegancko ubranych mężczyzn, na stoliku widzimy wazon z bukietem czerwonych róż. Mężczyzna w lewej trzyma w dłoni mikrofon, drugi trzyma teczkę z logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. , W tle rolapy : Narodowe Czytanie i Powiatowa i Miejska biblioteka Publiczna w Olkuszu. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku, na scenie  olkuskiego Rynku siedzą przy stoliku elegancko ubrani z lewej strony kobieta (w różowej sukience) z prawej mężczyzna. Kobieta trzyma w dłoni mikrofon i czyta tekst z trzymanej w dłoni białej kartki. W tle rolapy : Narodowe Czytanie i Powiatowa i Miejska biblioteka Publiczna w Olkuszu. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku, na scenie  olkuskiego Rynku siedzą trzy elegancko ubrane uśmiechnięte kobiety. Kobieta z lewej strony trzyma w dłoni mikrofon. W tle rolapy : Narodowe Czytanie i Powiatowa i Miejska biblioteka Publiczna w Olkuszu. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku, na zdjęciu widać siedzącą pod sceną olkuskiego Rynku widownie. W tle kolorowy dmuchaniec dla dzieci. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.
Zdjęcie wykonane na olkuskim Rynku, na tle muru sceny olkuskiego rynku stoi  osiem elegancko ubranych uśmiechniętych osób, pięć kobiet i trzech mężczyzn. Prawie wszyscy trzymają w dłoniach teczki w logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. W lewym dolnym rogu znak wodny- logo Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu.

 


Drukuj