X Jubileuszowa Gala Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego

W środę, 20 marca 2024, w gościnnych progach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Była to Gala poświęcona Międzynarodowemu Dniu Teatru oraz dziesięcioleciu istnienia Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego z Olkusza. Galę otworzył dr hab. prof. AST Przemysław Kania, Prezes STL, aktor, pedagog oraz wielki pasjonat teatru. Na wydarzeniu Powiat Olkuski reprezentowała Wicestarosta Paulina Polak.

Prezes Kania, witając licznie zebranych gości, podkreślił nie tylko znaczenie dziesięciu lat działalności STL, ale także wyjątkową rolę, jaką stowarzyszenie odgrywa w promowaniu kultury i sztuki w naszym regionie. Przez ostatnią dekadę STL stało się synonimem zaangażowania społecznego i kulturalnego. Organizowane przez nich liczne wydarzenia związane z kulturą umożliwiły mieszkańcom nie tylko Olkusza, ale i całego Powiatu Olkuskiego, na bezpośredni kontakt z bogatym światem teatru i literatury. Gala była momentem refleksji nad osiągnięciami Stowarzyszenia, jego wpływem na lokalną społeczność oraz planami na przyszłość.

Podczas ceremonii wręczono nagrody i statuetki dla osób i organizacji, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju kultury i sztuki. Wśród wyróżnionych znaleźli się też laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz Turnieju Poezji Śpiewanej.

Statuetkę Teatralną za 2023 otrzymali: Olga Śladowska, Stowarzyszenie Dobroczynne Res Sacra Miser oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olkuszu.

Wręczono również nagrody zwycięzcom w konkursach realizowanych przez STL.

W VIII Małopolskim Konkursie na Recenzję Teatralną przyznano następujące nagrody: 

Kategoria wiekowa: szkoły podstawowe

 • I miejsce Karolina Walnik (Szkoła Podstawowa w Kluczach, opiekun: Iwona Boruń).

Kategoria wiekowa: szkoły średnie

 • I miejsce Anna Wąs (Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, opiekun: Marida Zoń).
 • II miejsce Hanna Grzebinoga (II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Agata Wandzel-Kluczewska) oraz Krzysztof Synowiec (Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, opiekun: Marida Zoń).
 • III miejsce Patrycja Cader (I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Anna Jurga-Rychlińska) oraz Zofia Barczyk (II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Agata Wandzel-Kluczewska).

Wyróżnienia: Julia Szlęzak (I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Anna Baran), Kacper Michalski (Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, opiekun: Marida Zoń), Zuzanna Kulas (II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Agata Wandzel-Kluczewska), Natalia Stach (Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, opiekun: Marida Zoń).

W III Powiatowym Konkursie Literackim „Moja wersja zakończenia książki” nagrodzeni zostali: 

Kategoria wiekowa: szkoły podstawowe

 • I miejsce Agata Urbańska (Szkoła Podstawowa w Dłużcu, opiekun: Urszula Latacz).
 • II miejsce Julia Szarek (Szkoła Podstawowa w Kluczach, opiekun: Anna Konieczniak).
 • III miejsce Anita Barczyk (Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wolbromiu, opiekun: Anna Klich).

Wyróżnienia: Emilia Kurczek (Szkoła Podstawowa w Kluczach, opiekun: Anna Konieczniak), Natalia Jałowiec (Publiczna Szkoła Podstawowa w Witeradowie, opiekun: Aneta Klich), Julia Grojec (Szkoła Podstawowa w Dłużcu, opiekun: Urszula Latacz).

Kategoria wiekowa: szkoły średnie

 • I miejsce Adrian Kurek (II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Agata Wandzel-Kluczewska).
 • II miejsce Julia Szlęzak (I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Bogusława Wajdzik).
 • III miejsce Julia Drygała (Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, opiekun: Renata Skubis-Kubańska).

Wyróżnienia: Amelia Jedlińska-Jung (I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Dorota Dziurowicz), Róża Starzyk (I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Bogusława Wajdzik), Patrycja Cader (I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, opiekun: Bogusława Wajdzik), Kinga Nowak (Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, opiekun: Renata Skubis-Kubańska).

 • I miejsce i nominacja do etapu wojewódzkiego w Turnieju Recytatorskim, kategoria: dorośli – Agata Wandzel-Kluczewska.
 • I miejsce i nominacja do etapu wojewódzkiego w Turnieju Poezji Śpiewanej, kategoria: młodzież szkół ponadpodstawowych – Alicja Kundzierewicz.
 • Wyróżnienie w Turnieju Poezji Śpiewanej, kategoria: dorośli – Barbara Staniszewska.
 • Wyróżnienie w Turnieju Recytatorskim, kategoria: młodzież szkół ponadpodstawowych – Emilia Cholewa, Hanna Grzebinoga.
 • Wyróżnienie w Wywiedzione ze Słowa, kategoria: młodzież szkół ponadpodstawowych – Daniel Grelewicz.

Gala, a właściwie jej pierwsza część, zakończyła się wspólnym zdjęciem. Drugą częścią obchodów jubileuszu Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego był koncert w wykonaniu aktorek i aktorów z teatrów Zagłębia i Śląska. Wśród wielu świetnych wykonawców na scenie pojawiła się między innymi nasza ulubiona Monika Korpusik. Można było również wysłuchać kilku piosenek w wykonaniu Prezesa Stowarzyszenia Przemysława Kani.

Jubileusz uczcił nie tylko dziesięciolecie istnienia Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego, ale również przypomniał o niezmiennym znaczeniu sztuki jako fundamentu dla rozwoju, edukacji i budowania więzi międzyludzkich.

W świetle reflektorów i w sercach uczestników, dziesięciolecie STL w Olkuszu zostanie zapamiętane jako moment triumfu kultury i sztuki, które nieustannie inspirują, uczą i zbliżają ludzi do siebie, tworząc nierozerwalną część naszej wspólnej tożsamości.


 

 


Drukuj