Wiedza to siła: Młodzież z olkuskich szkół przeciwko AIDS

Obchody Światowego Dnia AIDS w powiecie olkuskim rozpoczęły się w czwartek, 30 listopada 2023, od konkursu wiedzy o HIV/AIDS pod hasłem „Jedyny taki test”. W tym roku, już po raz jedenasty, młodzież ze szkół ponadpodstawowych zmagała się z pytaniami oraz umiejętnościami aktorskimi w scenkach tematycznych. Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży i z roku na rok budzi coraz więcej pozytywnych emocji. Został zorganizowany przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu oraz Starostwo Powiatowe w Olkuszu w ramach wspierania społecznych kampanii edukacyjnych koordynowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS oraz Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Laureatami tegorocznej edycji konkursu wiedzy o HIV/AIDS zostali:

I miejsce: Wiktoria Wiercioch i Katarzyna Zub z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu

II miejsce: Olaf Popiel i Michał Piwowarski z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu

III miejsce: Laura Cyganek i Zuzanna Dudzikowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu

Nagrody laureatom wręczyli: Agata Knapik - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu oraz Bogumił Sobczyk - Starosta Powiatu Olkuskiego, który jednocześnie był fundatorem  nagród rzeczowych.

Gratulujemy zwycięzcom i już dziś zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku.

Rozszerzając jeszcze temat HIV/AIDS, warto wspomnieć o znanej postaci, która zmagała się z tą chorobą. Freddie Mercury, frontman zespołu Queen, jest jednym z najbardziej znanych artystów, którzy zmagali się z AIDS. Temat osoby muzyka i jego choroby poruszyła w rozmowie nieoficjalnej pani dyrektor Agata Knapik w dyskusji na temat wirusa.

Jak można przeczytać w biografii Freddiego Mercury’ego został on zdiagnozowany w 1987 roku. Mimo choroby, kontynuował nagrywanie z Queen aż do swojej śmierci w 1991 roku. Mercury zmarł na zapalenie płuc, które było powikłaniem związanym z wyniszczeniem jego organizmu przez AIDS. Znany ze swojego ekstrawaganckiego stylu życia Mercury, prawdopodobnie zaraził się wirusem HIV na początku lat 80-tych podczas jednego z przypadkowych kontaktów seksualnych. Wiedząc, że jest nosicielem, mógł także nieświadomie zarazić kilku swoich partnerów. Freddie Mercury zdecydował się ujawnić, że jest chory na AIDS dzień przed swoją śmiercią. Jego walka z chorobą i otwarte przyznanie się do niej przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej na temat HIV/AIDS. Historia Freddiego Mercury’ego jest ważnym przypomnieniem o konieczności edukacji na temat HIV/AIDS, co jest również celem konkursu wiedzy o HIV/AIDS w powiecie olkuskim. Pamiętajmy, że edukacja i świadomość są kluczowe w walce z tą chorobą.


 

 


Drukuj