Uzyskaj kartę parkingową

Usługi Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Odsłony: 1350

Jesteś osobą niepełnosprawną? Chcesz parkować na tak zwanych kopertach? Sprawdź, jak uzyskać kartę parkingową.


Kto może uzyskać

Każdy kto ma:

oraz

                lub

                lub

Jeśli nie masz w orzeczeniu pozytywnie zaopiniowanego wskazania do uzyskania karty parkingowej (stwierdzonego znacznego ograniczenia możliwości samodzielnego poruszania się) – nie dostaniesz jej.

Pamiętaj! Zanim złożysz wniosek o kartę parkingową, skontaktuj się z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Olkuszu i sprawdź czy karta parkingowa Ci przysługuje. 


Kto składa dokumenty

Wniosek musisz złożyć osobiście. Nie możesz skorzystać z pomocy pełnomocnika.


Co musisz przygotować

Orzeczenie prawomocne to orzeczenie:


Co musisz zrobić

  1. Przygotuj potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.

  2. Wypełnij wniosek o wydanie karty parkingowej – otwórz plik w nowym oknie.

  3. Zapłać za wydanie karty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile zapłacisz.

  4. Złóż wniosek osobiście w powiatowym albo miejskim zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie składasz dokumenty.

  5. Jeśli wniosek będzie miał braki – dostaniesz list, w którym zespół wezwie cię do uzupełnienia wniosku. Masz na to 7 dni od doręczenia wezwania. Jeśli tego nie zrobisz – twój wniosek nie będzie rozpatrzony.

  6. Czekaj na list z informacją o terminie i miejscu odbioru karty parkingowej. Możesz również zadzwonić do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Olkuszu, aby dowiedzieć się czy karta parkingowa jest gotowa do odbioru. Szczegóły znajdziesz w sekcji Ile będziesz czekać.

  7. Odbierz kartę. Weź ze sobą dowód osobisty albo paszport. Kartę może też odebrać ktoś upoważniony do tego we wniosku przez osobę niepełnosprawną. Jeśli nie upoważniłeś nikogo we wniosku, osoba, którą będzie odbierać kartę w twoim imieniu, powinna wtedy zabrać ze sobą dodatkowo upoważnienie do odbioru karty.

  8. Wstaw kartę za przednią szybę pojazdu. Jeśli pojazd nie ma przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu. Muszą być widoczne zabezpieczenia karty, szczególnie jej numer i data ważności.


Gdzie składasz dokumenty

W Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Olkuszu, przy ul. Piłsudskiego 21, II piętro.


Ile zapłacisz

21 zł za wydanie karty parkingowej. Możesz zapłacić:


Ile będziesz czekać

Do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku zespół wyśle list z informacją, czy dostaniesz kartę albo z prośbą o uzupełnienie braków we wniosku. 


Co zyskasz

Dzięki karcie parkingowej możesz parkować na tak zwanych kopertach w Polsce i za granicą. Takie miejsca parkingowe zazwyczaj są blisko wejść do budynków, urzędów czy instytucji. Dodatkowo możesz parkować na nich bezpłatnie w niektórych miastach. Dowiedz się w wydziale komunikacji urzędu miasta albo starostwa, czy w twoim mieście jest taka możliwość.


Jak długo ważna jest karta

Do zakończenia czasu, na jaki masz przyznane orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, ale nie dłużej niż 5 lat.


Jak wygląda karta

Wzór karty parkingowej awers

Wzór karty parkingowej rewers


Podstawa prawna

Drukuj