Tegoroczne powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości zgromadziły na olkuskim rynku wielu mieszkańców. Na uroczystość zapraszali Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu Aldona Nowicka.
Obchody rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w Bazylice św. Andrzeja Apostoła. Po nabożeństwie uczestnicy tradycyjnie udali się na rynek. Uwagę zebranych wzbudził ustawiony na sztalugach duży napis "wojna polska".
-Ktoś pyta, co to znaczy wolność. Wolność to nienaruszalność granic; wolność to samodzielność, niezależność, odpowiedzialność, szacunek i pamięć. Mamy różne punkty widzenia, mamy różne poglądy, ale myśląc o wolności mamy jeden pogląd – Polska. Bo Polska jest w tobie i we mnie. Ja nie chcę wojny polskiej, chcę wolnej Polski - mówił starosta Bogumił Sobczyk. Po przemówieniu gospodarz powiatu podszedł do sztalug z napisem i zamienił jedną z liter tak, by napis brzmiał WOLNA POLSKA, co uczestnicy obchodów nagrodzili gromkimi brawami. O wyjątkowy nastrój tej chwili zadbała Zuzanna Swędzioł, przepięknie wykonując wzruszający utwór "Wolność".
Tradycyjnie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, reprezentanci służb mundurowych, instytucji powiatowych, szkół, partii politycznych, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i społecznych. Powiat Olkuski reprezentowali: Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk, Wicestarosta Rafał Czeladzki, Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Osuch, Członek Zarządu Powiatu Mirosław Gajdziszewski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wojciech Ozdoba oraz radni Rady Powiatu: Jan Orkisz, Andrzej Osuch, Józef Stach, Marcin Woźniak. .
Symbolicznym zakończeniem tej części obchodów było wypuszczenie gołębi z hodowli gołębi dalekodystansowych Wiesława Sycza. Wszystko to przy dźwiękach patriotycznych pieśni w wykonaniu Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej. Uroczystości towarzyszyły poczty sztandarowe oraz uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, a dokładniej 125 uczniów z flagami na 125 - lecie szkoły.
Dalsza część uroczystości odbyła się w "Mechaniku". Gdy sala zapełniła się po brzegi, starosta Bogumił Sobczyk wręczył odznaczenie państwowe Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego Grzegorzowi Swędziołowi.
- Dyrektor Aldona Nowicka podczas piątkowych uroczystości powiedziała, że nie ma pamięci bez człowieka. Państwa obecność w tym miejscu to dowód na to, że tak jest. Dzisiejszy dzień jest dla mnie jako gospodarza powiatu również wyjątkową okazją, aby w swoim imieniu oraz przedstawicieli Zarządu Powiatu i Rady Powiatu wręczyć odznaczenie dla Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Grzegorza Swędzioła. Doceniając Pana profesjonalizm, wieloletnie doświadczenie oraz zaangażowanie w wykonywanie swoich zadań pragnę złożyć Panu serdeczne podziękowania. Takie podejście do służby sprawia, że cieszy się Pan nieposzlakowana opinią oraz ogromnym uznaniem w środowisku zawodowym, jak i społecznym. Jestem pewien, ze dalsze lata pracy przyniosą wiele pozytywnych efektów - tak w imieniu władz powiatu oraz powiatowych służb i instytucji gratulował odznaczenia starosta Bogumił Sobczyk.
Medalami Ministra Kultury "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej", na wniosek Zarządu Głównego światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uhonorowano Czesława Grzankę oraz Ryszarda Kowala.
Pan Czesław Grzanka zainicjował powstanie kilku pomników i tablic pamiątkowych na terenie powiatu olkuskiego, bierze udział w spotkaniach z młodzieżą przekazując jej swoje wspomnienia oraz historię Armii Krajowej na Ziemi Olkuskiej. Pan Ryszard Kowal od lat opiekuje się społecznie Starym Cmentarzem w Olkuszu, był również jednym z inicjatorów budowy pomnika poświęconego Powstaniu Warszawskiemu. Odznaczenia wręczyła Dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.
Po okolicznościowej akademii przygotowanej przez uczniów "Mechanika" zebranych czekała prawdziwa muzyczna uczta. To za sprawą zespołu Te Deum oraz Orkiestry Dętej z Przegini. Patriotyczne i wojskowe pieśni, niektóre wykonywane w oryginalnych aranżacjach, z miejsca porwały publiczność. Owacjom nie było końca. A na bis z muzykami zaśpiewali przedstawiciele władz powiatu.
Zwieńczeniem obchodów byłą grochówka serwowana przed szkołą.
Więcej zdjęć z uroczystości na naszym profilu TUTAJ