„Co tam Panie w polityce …. młodzieżowej?”

Szkolne budżety partycypacyjne, rady młodzieżowe, uczniowskie inicjatywy – to główne tematy, o których dyskutowali uczniowie, samorządowcy, koordynatorzy wolontariatu na konferencji edukacyjnej „Jaka polityka młodzieżowa - przykłady rozwiązań dla organów prowadzonych i szkół”. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” w partnerstwie z Powiatem Olkuskim. Na wydarzeniu obecni byli: Wicestarosta Rafał Czeladzki oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej Joanna Szatan – Kenderow.

Konferencja odbyła się w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu. Najliczniejszą grupę uczestników stanowili oczywiście uczniowie ze szkół partnerskich, czyli: Szkoły Podstawowej w Bolesławiu, Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Krzykawie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zedermanie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu, Szkoły Podstawowej w Bukownie, I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu, Zespołu Szkół Nr 3 w Olkuszu, Zespół Szkół Nr 4 w Olkuszu, Zespołu Szkół im. R. Traugutta w Wolbromiu.

-Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać na konferencji, która - jak myślę - da odpowiedź na pytanie, jak tę politykę młodzieżową możemy realizować. Cieszę się, że mamy na sali ekspertów, którzy mechanizmy związane z rożnego rodzaju inicjatywami młodzieżowymi już przetrenowali w swoich społecznościach i podzielą się z nami swoim doświadczeniem. Ogromne podziękowania kieruję do Prezes Stowarzyszenia „Res Sacra Miser” Anny Deli za to, że tak sprawnie potrafiła zjednoczyć wszystkie środowiska szkolne i podjęła się trudnej roli patrona, pod skrzydłami którego realizowana jest ta cenna inicjatywa – szkolne budżety partycypacyjne. Wierzę, że u nas wpiszą się one już na stałe w kalendarz uczniowskich projektów. Mogę zapewnić, że w kolejnej edycji szkolnych budżetów partycypacyjnych na pewno środki z budżetu naszego powiatu na ten cel będą większe - mówił wicestarosta Rafał Czeladzki.

Podczas panelu dyskusyjnego „Co tam Panie w polityce… młodzieżowej?” Przewodnicząca Rady Miejskiej z Dąbrowy Górniczej Marta Bobrowka – Juroff oraz Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Dąbrowa Górnicza w latach 2022-2024 Aleksandra Borzęcka opowiadały o idei rad młodzieżowych oraz funduszu inicjatyw młodzieżowych. Joanna Szatan – Kenderow, Anna Dela i Julia Drygała poruszyły temat szkolnych budżetów partycypacyjnych.

Istotną częścią konferencji były warsztaty:

- word cafe wokół wyzwań i dobrych praktyk realizacji szkolnych budżetów partycypacyjnych

- jak napisać dobry projekt aktywizujący młodzież?

- rola szkół i organów prowadzących w promocji działalności Młodzieżowych Rad oraz realizacji projektów młodzieżowych

Konferencję zorganizowano w ramach projektu „Młody Olkusz - młodzież na rzecz kształtowania lokalnych polityk” realizowanego przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.


 


Drukuj